Rychlebské hory: Výlety, které se vám zapíší do paměti
Hluboká údolí, zatopené lomy, zapomenuté adresy, které kdysi patřily vesnicím, jež dávno pohltila okolní příroda, ale i hřebeny s táhlými smrkovými lesy, které jako by neměly konce. To je jen hrstka z toho, čím se může zdejší krajina pyšnit. Takové jsou Rychlebské hory!
Ať už se za dobrodružstvím vydáte pěšky na kole, nebo na běžkách, připravte se na nezapomenutelný zážitek, který ve vaší paměti zanechá trvalou stopu a okamžitě vás přenese zpět v čase.

Pustý zámek: Němý strážce Račího údolí

Jako němý strážce zde stojí už od 13. století a dodnes hlídá Račí údolí. Ostatně, to byl i jeho původní účel. Pustý zámek obklopují husté lesy a malebná krajina.
Číst více
Pokud milujete historii a turistiku, rozhodně byste toto místo neměli minout.
Hrad Rychleby: Romantická zřícenina

Jeho původní jméno se nedochovalo, a tak dostal hrad stejný název jako krajina, ve které vyrostl. Podobně jako Pustý zámek měl i hrad Rychleby střežit Račí údolí.
Číst více
Nějakou dobu se mu to sice dařilo, ale později se na něm přece jen usadili loupeživí rytíři. Co na tom. Vratislavský biskup Jan Thurzo se proto rozhodl, že ho nechá srovnat se zemí. A protože se mu to podařilo jen zčásti, přestavěli ho místní začátkem 20. století do podoby romantické zříceniny.


Čertovy kazatelny a pytel stříbrňáků

Přímo naproti Pustému zámku se vypínají Čertovy kazatelny – tajemné místo opředené mnoha legendami.
Číst více
Tyto skalní útvary, z nichž nejvyšší má pod sebou 13m sráz, už od nepaměti přitahovaly lidské oko. Fantazie pracovala na plné obrátky, a tak vzniklo nespočet příběhů a legend, které toto místo provázejí už celá staletí.
Asi nejznámější legenda se pojí s třicetiletou válkou. Tehdy se velitel posádky, podplukovník hrabě von Borgunelle, dohodl s obyvateli okolních obcí na přepadení švédského tábora, který měl nevítané hosty z kraje nadobro vyhnat. Tajný plán ale nakonec vyzradil sedlák Ryška, který na kazatelnách potkal podivného muže.
Kdo byl ten muž, ví čert, jisté ale je, že se Ryška pod vidinou bohatství nenechal dlouho přemlouvat. Jak to s ním dopadlo? Kvůli jeho zradě zahynula většina vzbouřených vesničanů – zrádce byl buď shozen z kazatelny, nebo se z ní přes výčitky svědomí sám vrhl.
Vydat se sem můžete z nedalekého Javorníka nebo od Tančíny.
Tančírna v Račím údolí: Klenot Rychlebských hor

Tančírna v Račím údolí je bezesporu chloubou Rychlebských hor. V minulosti se zde konaly velkolepé plesy, bály a koncerty.
Číst více
Na nějakou dobu zvuk hudby utichl a Tančírna pomalu chátrala. Naštěstí to netrvalo dlouho. Díky péči místních obyvatel a nadšenců se podařilo Tančírnu zrenovovat a vrátit jí její původní lesk. Dnes je opět místem, kde se setkávají lidé všech generací, aby si užili kulturní akce, koncerty a jiné společenské události.
Malebné prostředí Račího údolí, obklopené nádhernou přírodou, vytváří dokonalou kulisu pro nezapomenutelné zážitky. Tančírna tak znovu ožívá a stává se oblíbeným cílem pro všechny, kteří chtějí spojit tradici s příjemnými chvílemi strávenými v srdci hor.


Borůvková hora – rozhledna s útulnou

Borůvková hora je hraniční vrchol, na kterém se prolíná český jazyk s polským. Poutníci se tady potkávají u piva a vychutnávají si ho pod rozhlednou, která zde vyrostla v roce 2006.
Číst více
Z ní je vidět na pohoří Jeseníků, Králického Sněžníku a do polských nížin. A pokud vám nevyjde počasí, nezoufejte! Součástí Borůvkové hory je i útulna s krbovými kamny, ve kterých si můžete klidně zatopit.
Že vám cestou vyhládlo? Tak si dejte třeba místní borůvkové knedlíky nebo výborné bůčkové klobásy, které vám připraví v občerstvení přímo u rozhledny. To ale není všechno. Tento kousek země byl kdysi tak odlehlý, že se tady v 80. letech scházeli významní představitelé českého a polského disidentu.
Travná

Pokud vám borůvkové knedlíky dodaly kuráž a rádi byste ještě někam vyrazili, zamiřte do Travné. Jedná se o vesničku, ve které se zastavil čas.
Číst více
Ze všech stran je sevřená lesy a na první pohled se dokonce může zdát, že je docela pustá. Ale kdepak! Najdete v ní překrásný novogotický kostel, který je už jen pouhou vzpomínkou na to, jak byla kdysi Travná významným místem.
Kromě kostela se tady nachází také poutní kaple, jejíž vznik je spojen s uzdravením manželky místního revírníka, Veroniky Eichingerové. Ostatně právě Travná se stala i místem jejího posledního odpočinku, hrob Veroniky Eichingerové najdete na místním hřbitově.
Projít si můžete také překrásnou křížovou cestu, a svou pouť nezapomeňte zakončit u pramene La Saletta – ten údajně léčí. Tak na zdraví!
