Für aktuelle Reisetipps folgen Sie uns in den sozialen Netzwerken - Facebook a Instagram.

Wir empfehlen außerdem, dem Instagram-Profil von Rychlebské hory zu folgen oder die Website rychleby.cz zu besuchen 

Rychlebské stezky

Jedno z jedno z největších bike center v ČR se nachází jen pár kilometrů od Vápenné. Jedná o ucelenou síť trailů speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horském kole v těsném kontaktu s přírodou. Na své si zde přijdou zkušení bikeři i rodiny s dětmi. Stezky začínají a končí v obci Černá Voda u „Základny“ – Informačního centra RS.

Poloha: mapy.cz Web: rychlebskestezky.cz

Venušiny misky

Národní přírodní památka Venušiny misky se rozkládá na vrcholu kopce Smolný. Na skalách jsou vyvinuty četné tvary zvětrávání a odnosu žuly. Jejich vznik je podmíněn erozním účinkem srážkové vody a typickými vlastnostmi žuly. Jedná se zejména o skalní mísy, skalní sedadla a křesla, výklenky, žlábkové škrapy a skalní dutiny zvané tafoni. Největší ze skalních mís má v průměru 1,5 m, je hluboká přes 1 m a pojme asi 65 litrů vody.

Obří stůl a židle

Na vrcholu Lánského vrchu stojí od roku 2007 v nadživotní velikosti stůl a dvě židle, které jsou dílem skupiny mladých lidí REZ (viz www.r-e-z.cz) a staly se již samozřejmou vizuální součástí vrcholu.

Přístup na Lánský vrch vede po neznačené pěšině z osady Sedmlánů, kde zastavují autobusy na trase Jeseník – Žulová – Javorník a zároveň je zde možné parkovat.

Boží hora

Kostel Panny Marie Bolestné je dominantou poutního místa na Boží hoře a je viditelný ze širokého okolí. Ze Žulové k němu vede lesem křížová cesta Okolí kostela je krásně upravené, s řadou možností posezení v krytém přístřešku či pod otevřenou oblohou a nabízí návštěvníkům krásný pohled na hlavní hřeben Rychlebských hor a kouzelné krajiny Rychleb. 

Račí údolí s Tančírnou

Račí údolí patří k nejmalebnějším místům Rychleb. Táhne se podél Račího potoka a stoupá od letního tábora, kolem Tančírny k odbočce na hrad Rychleby, podél Kaštanové aleje až k rozcestníku U buku. Dominantou této oblasti je Tančírna postavená v roce 1905 v secesním stylu a zrekonstruována obcí Bernartice v roce 2015.

Jeskyně na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí jsou krasové jeskyně s krápníkovou výzdobou ležící v zalesněném svahu vedle silnice vedoucí z Lipové-lázně do Vápenné. Od roku 1965 jsou národní přírodní památkou. 

Borůvková hora

Rozhledna Borůvková hora je 25 metrů vysoká vyhlídková věž stojící na stejnojmenném vrcholu Borůvkové hory. Je otevřena celoročně a z vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se nabízí návštěvníkům nádherné výhledy na Rychlebské hory a roviny v sousedním Polsku. Vedle věže se nachází i malá kamenná chata pro turisty.

Zatopené lomy

Vycpálek

Pravděpodobně nejznámější žulový lom je jako jediný opatřený při vstupu žulovým pomníkem s vyobrazením zakladatele Jana Vycpálka, bohužel značně poničeným. Lom zabírá v různých úsecích téměř celý prostor kopce. 

V lokalitě lomu Vycpálek jsou volně k nalezení až 12 cm velké plovoucí tmavě červené hessonity – granáty.

Poloha: Lom najdete východně od obce Vápenná po levé straně komunikace vedoucí do osady Zelená Hora. Mapa

Arcibiskupský lom

Trochu skrytý a v porovnání s ostatními méně navštěvovaný lom, nacházející se na severním úpatí kopce Žulový vrch, jižně od osady Zelená hora. Lom je jednou z nejvýznamějších lokalit výskytu chráněného raka říčního.

Poloha: K lomu se dostanete přímo z Vápenné lesní cestou. Mapa

Žulová (Transgranit)

Prostředím i na pohled krásný lom vhodný ke koupání, který Vás překvapí svým uzavřeným tvarem, travnatou pláží a prostorností zárověň. Těžba zde skončila v roce 1998 a nějaký čas se uvažovalo o znovuzprovoznění, ale v současnoti je již lom pro těžbu uzavřen.

Poloha: Hned za železničním přejezdem v Žulové směrem na Černou Vodu odbočte v pravo. Mapa

Rampa

Jeden z dominantních a často navštěvovaných lomů v Černé Vodě. Rampa, tak jako Vaněk u Skorošic, jsou zde pojem a zná je každý. Jedná se o krásný lom s poměrně dobře dochovaným zázemím původní těžby, které určitě stojí za shlédnutí. 

Přítomnost několika dalších lomů, na nichž se stále těží, činí toto místo velmi zajímavým.

Poloha: Na první křižovatce (směrem od Žulové) odbočte v pravo a po červeném značení dojdete až k lomu. Mapa