Kam teda vyrazit v Rychlebských horách

V Rychlebských horách lze naplánovat hodně zajímavých tras, ať už krátkých výletů, jednodenních túr nebo několikadenního přechodu celého pohoří. Rychleby jsou velmi krásné i v zimě, kdy se dá hodně tras projet na běžkách.

Turistické chaty v Rychlebských horách
Významná místa v Rychlebských horách
Nějaká tůra
Jednodenní výlety
Několikadenní hřebenovka

Turistické chaty v Rychlebských horách

O tom, že Rychlebské hory byly a stále ještě jsou opomíjeným pohořím svědčí fakt, že na celém území Rychlebských hor najdeme pouze jednu otevřenou turistickou chatu (Paprsek). Kromě této chaty jsou návštěvníci odkázáni na ubytování v soukromí nebo ubytovací zařízení, které neleží přímo v Rychlebských horách např. Žulová, Vápenná, Lipová - lázně.


Chata Paprsek - docela velká horská chata z r. 1932, u chaty je vlek.
nahoru

Významná místa v Rychlebských horách

Rychleby - zřícenina gotického hradu z 13. století. Sloužil jako strážní hrad obchodní stezky z Nisy do Hradce Králové. Opuštěn byl v polovině 15. stol. Je zde vyhlídka do Račího potoka.

Čertovy kazatelny -
bizardní rulové skály nad hlubokým údolím Račího potoka a vyhlídkou do již zmíněného údolí.

Hraničky
- rozlehlé louky na místě bývalé osady, ze které se zachovala pouze jedna chalupa a dva rybníčky. Na louce a v okolním lese je hodně základových zdí stavení, ve kterých ještě do konce války bydleli starousedlíci.

Vodopády Stříbrného potoka (Nýznerovské vodopády) - soustava několika kaskád s celkovou výškou 15 m. Nad vodopády je malá vyhlídka, ale dá se sestoupit přímo k vodopádu.

Smrk (1 125 m n. m.) - nejvyšší vrchol Rychlebských hor na historické hranici Moravy, Čech a Kladska. Na vrcholu vrcholová rašeliniště, křižovatka turistických cest všech čtyř barev.

Jeskyně Na Pomezí - vápencové jeskyně objevené až v roce 1936 a zpřístupněné o 14roků později. Nacházejí se v blízkosti vlakové a autobusové zastávky, přes léto jsou otevřené každý den kromě pondělí.
nahoru

Nějaká tůra

I když celé Rychlebské hory tvoří 3 nepříliš navazující hřebeny, dá se navrhnout několik hřebenových túr, od krátkých jednodenních, kdy přejdeme jeden hřeben až po několikadenní trek, při kterém projdeme všechna zajímavá místa.
nahoru

Jednodenní výlety

Těch můžeme naplánovat docela hodně.

Pro začátek se vydáte na sever k obci Bílá Voda dále - Růženec - Borůvková hora - Sedm Křížů - Javorník.

Nebo směr opačný např. Javorník - Rychleby - Hraničky - Špičák - Žulová; tato trasa je docela časově náročná, a proto si raději zjistěte předem odjezdy autobusů nebo vlaků ze záchytných bodů.

Nejčastěji se na jednodenní výlety chodí do oblasti Smrku, protože je to nejlépe přístupná hora ze všech směrů. Můžeme se vydat např. Z Vápenné směr Lví hora - Smrk - Petříkov - Ramzová, nebo Žulová - Nýznerovské vodopády a zpět do Vápenné.

Všechny tyto trasy se dají projít za jeden den, ale záleží na vašich schopnostech, protože hřeben Rychlebských hor má hodně vrcholků, mezi kterými jsou sedla, které jsou běžně i o sto metrů níž. To znamená, že při stejné vzdálenosti na mapě se nadřete více a ztratíte nějakou tu hodinku.
nahoru

Několikadenní hřebenovka

Nejkratší hřebenovka, která vede po státní hranici a neodbočuje se dá projít zhruba za víkend: Bílá Voda - Růženec - Travná - Hraničky - Špičák - Kovadlina - Smrk – Ramzová – vlakem do Vápenné.

Pokud chcete poznat celou oblast Rychlebských hor, je dobré z hřebenovky několikrát odbočit: Na Rychleby, Čertovy Kazatelny - Nýznerovské vodopády - Lví hora atd.

Hřebenovka jde taky protáhnout na Králický Sněžník, který hraničí s Rychlebskými horami na západě. Ze Smrku se vydáme přes Paprsek a Kladské Sedlo, které odděluje Rychlebské hory od Králického Sněžníku.
Podrobnější info u majitelů - zapůjčí mapy, popřípadě budou na telefonu v případě krize.
nahoru

Kontakt

Kurková Jitka
tel.: 721 388 329
e-mail: kurek.jitka@seznam.cz
více